Rowerek trójkołowy Baby Tiger 5w1 Fly

Rowerek trójkołowy jaki wybrać

Rowerek trójkołowy, jaki wybrać?

Rowerek trójkołowy Baby Tiger 5w1 Fly

Wybór odpowiedniego rowerka trójkołowego dla dziecka stanowi ważną decyzję, która bezpośrednio ma wpływ na jego zdrowie. Zakup sprzętu powinien być dopasowany do wieku, zdolności ruchowych, poziomu rozwoju i upodobań dziecka.

 

Liczba akcesoriów dostępnych na rynku, jak również różnorakość rowerków daje wybór bezpiecznej i dostosowanej zabawki dla naszego dziecka.

W momencie, gdy dziecko jest już na tyle aktywne, że nie może cały czas siedzieć w wózku i samo chce poznawać otaczający go świat, z pomocą przybywają różnego rodzaju pojazdy, takie jak rowerki trzykołowe i biegowe. Źle dobrany rowerek może stać się przyczyną, że nasza pociecha na długi czas zniechęci się do tego rodzaju aktywności. Natomiast przemyślany zakup może wyrobić w nim nawyk aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

Rodzaje rowerków trójkołowych

Na rynku jest dostępne dużo typów rowerków trójkołowych, różniących się od siebie konstrukcją ramy, wielkością, kolorem, liczbą akcesoriów czy przeznaczeniem. Pod względem typu zastosowanego napędu możemy wyróżnić dwa rowerki trójkołowe. Jedne posiadają korby umieszczone na przednim kole oraz te z klasycznym napędem łańcuchowym. Wpływa to bezpośrednio na geometrię maszyny oraz na pozycję dziecka i siłę wkładaną we wprawienie w ruch pojazdu.

Istnieją również rozbudowane rowerki 4w1 czy choćby 3w1, które pełnią również rolę wózka spacerowego, poprzez zastosowane specjalnie dopasowanego daszka, koszyków, uchwytów do sterowania dla rodziców oraz często elektronicznych zabawek. Takie rowerki odpowiednie są dla dzieci w wieku 10 miesięcy i więcej.

Na rynku dostępne są małe, lekkie i plastikowe rowerki z plastikowymi kołami oraz te, ze stalową bądź aluminiową ramą i przyczepnymi, gumowymi kołami. Wśród zaawansowanych konstrukcyjnie pojazdów znajdziemy również rowerki przeznaczone dla bliźniaków.

Popularne rowery trójkołowe

Kiedy warto zainwestować w rowerek trójkołowy?

Rowerek trójkołowy jest pojazdem dość stabilnym. Dziecko siedząc na nim, nie będzie musiało dbać o ciągłe utrzymywanie równowagi, czego brak w pojeździe dwukołowym skutkowałby upadkiem. Należy pamiętać, że nie ma jasnej reguły, która mówiłaby, że w konkretnym wieku dziecko jest w stanie poruszać się na trójkołowcu, a w innym wieku na dwukołowcu.

Wszystko zależy od poziomu sprawności pociechy i wykazywanej aktywności. Dobrą alternatywą dla wózka spacerowego jest rowerek trójkołowy, w który rodzice mogę się wyposażyć już, gdy dziecko skończy roczek. Zakres pola widzenia malucha jest o wiele większy i możliwość wpływania w mniejszy lub większy sposób na kierunek jazdy sprawi mu dużo frajdy.

Czy warto kupić rowerek trójkołowy?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na to, czy warto zaopatrzyć się w rower trzykołowy składa się kilka czynników. Mogą to zależeć od zasobności portfela rodziców, upodobań dziecka oraz jego sprawności. Skłaniałbym się bardziej do tego, że warto w takowy się zaopatrzyć w kilku przypadkach. Po pierwsze, gdy chcemy przyzwyczaić dziecko do aktywności fizycznej, czy choćby przygotować go na spotkanie z rowerkiem biegowym lub standardowym „dwukołowcem”. Gdy chcemy urozmaicić spacery, dając maluchowi więcej frajdy.

Kiedy nie warto kupować rowerka trójkołowego?

Na pewno nie ma takiej dużej potrzeby kupować rowerka trzykołowego, gdy dziecko jest już na tyle duże i samodzielne, by móc korzystać z rowerka dwukołowego (również takiego, które posiada kółka dodatkowe). Taka zakup może sprawić, że dziecku będzie smutno, ponieważ rówieśnicy będą posiadali rowerki dwukołowe i na takich będą się poruszać.

Części rowerków trójkołowych. Na co warto zwrócić uwagę?

Dla młodszych kierowców rowerków nawet do 10 miesięcy warto, którego rama jest wykonana z wytrzymałego plastiku. Tego typu rowerki dają pewność, że taki trójkołowiec jest wytrzymały i jednocześnie stabilny. Ponieważ nie ulega większym przeciążeniom, które mogą wystąpić w czasie podróży. Minusem tego rozwiązania jest to, że niemal zawsze takie maszyny posiadają plastikowe koła, które ślizgają się na większości powierzchni i robią spory hałas.

Niewątpliwie zaletą jest duża wytrzymałość i jakość w rozsądnej cenie. Jednoczęściowe, kolorowe, plastikowe rowerki trójkołowe są dobrym pojazdem na początek przygody z aktywnością fizyczną dla dziecka.

 

Rowerki 4w1, 3w1, 2w1

Pod tymi nazwami znajdziemy szereg rowerków wielofunkcyjnych, które można dopasowywać, dobierając tryb do etapu rozwoju oraz wieku malucha. Pojazd taki może towarzyszyć dziecku od 10 miesiąca życia aż do 36. Rowerki 4w1 można zmodyfikować na cztery sposoby. Pierwsza faza przeznaczona dla dziecka w wieku minimum 10 miesięcy stanowi wózek spacerowy. Obudowany rowerek trójkołowy z wysuniętymi podnóżkami i rączką zapewniającą rodzicowi kontrole nad pojazdem oraz umożliwią podróżowanie z dzieckiem tyłem lub przodem do kierunku jazdy.
Oprócz tego w zestawie dodawane jest specjalne siedzisko z pasami zapobiegającymi wypadnięciu szkraba. Kolejny poziom skierowany jest do mniej więcej osiemnastomiesięcznych dzieci. Tutaj możemy zdementować część obudowy w tym zabezpieczenie z pasami, a pojazd coraz mocniej przypomina rowerek trójkołowy. Ciągle rodzic posiada zamontowaną rączkę, która daje rodzicom możliwość kontroli nad kierunkiem jazdy. Kolejnym krokiem jest rowerek odpowiedni dla dzieci w wieku dwóch lat i więcej pojawia się możliwość schowania podnóżków i wysunięcia składanych pedałów. Obręcz można usunąć, która jest podobna do chodzików do tej z chodzików, zostaje usunięta. Oczywiście mamy możliwość, aby rączka dla rodzica została, jednak na tym etapie dajemy możliwość, aby dziecko miało możliwość sterowania pojazdem.
Czwartym, a jednocześnie ostatnim etapem jest usunięciu pomocnej rączki. Zbliżone zastosowanie posiadają rowerki 3w1 oraz 2w1 jedyną różnicą jest możliwość modyfikacji, tzn. dopasowania do konkretnego etapu rozwoju dziecka są mniejsze. Pojazdy tego typu są droższe i na ogół precyzyjniej wykonane od zwykłych rowerków trójkołowych. Możemy tutaj liczyć na świetnie dobrane materiały, np. gumowe koła i przedni amortyzator. Również znajdziemy tutaj szereg zabawek wydających najróżniejsze dźwięki. Idealnym przykładem rowerka trójkołowego będzie rowerek Baby Tiger Fly
Rowerek trójkołowy Baby Tiger 5w1 Fly
Rowerek trójkołowy Baby Tiger Fly

Rowerki z akcesoriami

Zarówno w rowerkach typu 4w1 czy 3w1, jak i w zwykłych rowerkach trójkołowych spotkać można akcesoria rowerowe. Mają one znaczenie praktyczne (ochrona przed słońcem, pakowność, lepszy komfort czy kontrola nad pojazdem). To pozwala zapewnić szkrabowi jak najwięcej frajdy z przejażdżki. Jednym ze stałych elementów wyposażenia pojazdów wieloetapowych, jak również lepszych „trójkołowców” są elektroniczne zabawki, takie jak małe keyboardy, gdzie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku uruchamia się przypisany dźwięk. Często do wyposażenia pojazdów dodawany jest mały telefon, którego wydobywają się najróżniejsze melodyjki.

Ciekawymi dodatkami dla dziecka mogą również być dokupywane osobno „figurki”, najczęściej zwierząt, montowana na kierownicy. Niemniej jednak mogą one odwracać uwagę i dekoncentrować pociechę. Kolejnym akcesorium dodawanym do zestawu są różnego rodzaju daszki czy baldachimy. Chronią dziecko przed wiatrem, deszczem czy śniegiem oraz przed słońcem.

Zabezpieczenie tego typu niemal zawsze można zdementować, dlatego przed wyjściem na spacer można dopasować dodatki do warunków pogodowych. Jednym z bardzo modnych i popularnych dodatków, który warto posiadać w zestawie, jest rączka pod postacią pałąka. Na ogół dostać można takowe w zestawie z rowerkiem i dają one możliwość sterowania pojazdem. Dobrze jest zwrócić uwagę wcześniej na możliwość rozłożenia pałąka, aby dopasować go do wzrostu rodzica. Inne rączki można dokupić oddzielnie i mają one raczej charakter przystawki upraszczającej popychanie pojazdy, aniżeli sterowania kierunkiem jazdy.

Rowerek trójkołowy czy rowerek biegowy?

Wielu rodziców staje przed dylematem zakupu rowerka trójkołowego czy biegowego. Głównym czynnikiem jest w głównej mierze wiek naszej pociech oraz jego możliwości manualne. Z biegiem czasu kiedy dzieci stają się starszą, odczują większą frajdę z rowerka biegowego. Pozwala im to osiągnąć lepszy rozwój fizyczny oraz uczy lepszego balansu ciałem. Szkrab będzie biegał będąc na rowerku i z czasem będzie używał ich jedynie do odpychania się. Nauczy się w ten sposób dobrego utrzymywania równowagi. Zdecydowanie ta opcja pozwoli na szybszy rozwój dziecka, lecz istnieje również ryzyko złapania urazów. Wybór odpowiedniego pojazdu rodzic musi podjąć, na podstawie który nadaną chwilę jest bardziej użyteczny dla dziecka.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *