Foteliki samochodowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Foteliki samochodowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Fotelik samochodowy to zdecydowanie bardzo ważny jak nie najważniejszy element dziecięcej wyprawki. Celem fotelika samochodowego jest ochrona dziecka w trakcie rodzinnych wyjazdów samochodem do chwili, w którym będzie mogło bezpiecznie korzystać z tradycyjnych pasów bezpieczeństwa. Dlaczego każdy rodzic staje przed wyborem fotelika samochodowego i nie wie, jak dobrać najlepszy produkt dla swojego malucha na każdym etapie swojego życia? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego – jak najlepiej odpowiemy na wszystkie Twoje pytania oraz wątpliwości.

 

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Wbrew pozorom decyzja o zakupie fotelika dla dziecka wcale nie należy do najłatwiejszych. Wynika to z kilku punktów, po pierwsze foteliki dzielą się na różne rodzaje, a także kategorie wiekowe oraz wagowe. Oprócz tego część fotelików samochodowych różni się od siebie rodzajem przymocowania fotelika do fotelu auta (system ISOFIX, montaż na pasy samochodowe). Warto wspomnieć, że podczas poznawania produktów, które możemy kupić na rynku pojawiają się takie słowe, jak: ADAC, Stiftung Warentest, ÖAMTC czy RWF. Mamy świadomość, że młodym rodzicom — szczególnie tym, którzy zostają rodzicami po raz pierwszy w swoim życiu — ciężko jest przebrnąć wszystkie te informacje, które znajdziemy w internecie. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten zbiór informacji.

Więc czym kierować się przy kupnie fotelika samochodowego? Przede wszystkim pamiętaj o doborze fotelika według:

 • rodzaju umocowania w aucie ( montaż przy pomocy ISOFIX, montaż na trzypunktowe pasy samochodowe),
 • kierunku fotelika samochodowego względem kierunku jazdy (czy możliwe jest zamontowanie fotelika przodem, czy tyłem do kierunku jazdy),
 • wzrostu, wagi oraz wieku dziecka,
 • testy zderzeniowe oraz certyfikaty, które posiada fotelik (m.in. ADAC, Stiftung Warentest, Intertek),
 • dopasowania do danego modelu auta
Ważne! Fotelik samochodowy chroni dziecko najdokładniej niż jakiegokolwiek inne rozwiązania dostępne na rynku! Daje odpowiednią ochronę w przypadku zderzeń od boku, a także obniża ryzyko wsunięcia dziecka pod pas w przypadku kolizji czołowych. Nie warto decydować się na niesprawdzone, nietestowane rozwiązania — zawsze warto mieć na względzie najpierw komfort dziecka, a dopiero później cenę czy wygląd fotelika. Pamiętać należy, by nie kupować fotelików używanych: w takich przypadkach nigdy nie masz gwarancji, że fotelik nie brał udziału w wypadku!

Jaki fotelik samochodowy wybrać — kategorie fotelików

Kolejnym aspektem, który jest ważny dla rodziców kwestią jest wybór kategorii wagowej fotelika i dobranie odpowiedniego rozmiaru. Głównie dlatego, że coraz popularniejsze stają się foteliki, które możemy nazwać kilka w jednym. Z jakimi kategoriami wagowymi możemy znaleźć na rynku, które można kupić?

 • ECE 0 – do 10 kg,
 • ECE 0+ – do 13 kg,
 • ECE I — od 9 do 18 kg,
 • ECE II — od 15 do 25 kg,
 • ECE III — od 22 do 36 kg.

Foteliki, które możemy nazywać 2w1, to na przykład te, które łączą grupę ECE II/III – rekomendowane są dla małych dzieci ważących 15-36 kg. Niektóre marki oraz sklepy online i stacjonarne dla łatwiejszego wyboru przez rodzica podają jaki fotelik jest odpowiedni w danym wieku. Jednak należy pamiętać, że one są wyłącznie szacunkowe. Najważniejszym czynnikiem, jaki powinno się brać pod uwagę to głównie waga dziecka oraz na wzrost malucha. Te dwa czynniki wpływają na dobranie odpowiedniego fotelika samochodowego

Fotelik samochodowy, kiedy wymienić?

Wyznacznikiem, kiedy należy zakupić nowy fotelik na większy, jest zarówno co raz to większa waga ciała dziecka, jak i to że z każdym dniem nasz maluch rośnie. Jeżeli główka dziecka wyżej niż zagłówek, jak najszybciej trzeba kupić model fotelika dla większego dziecka lub zmienić ustawienie fotelika (np. z grupy ECE I na ECE II). Bez wątpienia fotelik należy wybrać inny dla rocznego dziecka, które jest nad wyraz drobne, a inny dla bardzo wysokiego kilkulatka.

 

Certyfikaty

Kolejną ważną rzecz, którą sprawdzić przed zakupem fotelika jest certyfikat danego fotelika, a także przeprowadzone testy. Poniżej umieszczamy zbiór najbardziej cenionych organizacji, które specjalizują się testowaniem fotelików samochodowych. Najczęściej te instytucje sprawdzają nowe i najpopularniejsze produkty które produkty, które, że ich foteliki właśnie przechodzą testy. Producenci nie mogą poprosić o przetestowanie produktu. Dzięki temu mamy pewność że wykonane testy są niezależne oraz wiarygodne przez wspomniane instytucje.

 

ADAC

Testy ADAC są bardzo wymagające, a foteliki, które zostają poddane testom to te, które są wybierane spośród — zwykle — najnowszych i najpopularniejszych na rynku fotelików. ADAC nie informuje producentów, które i kiedy foteliki będą poddane testom. To, co poddawane jest ocenie przez ADAC to: bezpieczeństwo, obsługa, ergonomia, substancje szkodliwe oraz łatwość czyszczenia. Ocena 1.0-1.5 jest oceną najwyższą, a 4.6-5.5 – najniższą. Niemiecki ADAC to jedna z najbardziej znanych organizacji na całym świecie, testujących foteliki.

 

Stiftung Warentest

Stiftung Warentest, przy współpracy z ADAC, przeprowadza skomplikowane testy, w tym testy zderzeniowe. To, co jest oceniane to przede wszystkim ogólne bezpieczeństwo, łatwość obsługi fotelika, ergonomię oraz zawartość substancji szkodliwych. Stiftung Warentest może nie być aż tak znany w Polsce, jednak w Niemczech prawie 1/3 osób kieruje się wynikami testów tej instytucji, a 93% dorosłych Niemców zna tę fundację [1].

 

ÖAMTC

Jego pełna nazwa tłumacząc to na język polski to: austriacki klub samochodowy, motocyklowy i turystyczny. Znany jest również pod spolszczonym skrótem, jakim jest OEAMTC — to największy klub samochodowy w Austrii, a siódmy co do wielkości na świecie. Jest to siostrzaną wersją niemieckiego instytutu ADAC. ÖAMTC również specjalizuje się przede wszystkim w sprawdzaniu fotelików samochodowych. Testuje przede wszystkim łatwość obsługi, bezpieczeństwo, ergonomię, a także to czy występują substancje szkodliwe. Ponadto ÖAMTC dokonuje, w porozumieniu z powyższymi instytucjami, testy na wykazanie szkodliwych substancji w testowanych produktach.

 

TASS INTERNATIONAL

TASS INTERNATIONAL to jedna z największych i renomowanych organizacji w Europie, ale i na świecie, która zatrudnia ekspertów w ponad 11 krajach. Siedzibę główną mieści się w Holandii i tam dokonywane są bardzo rygorystyczne ale i specjalistyczne crash testy inaczej testy zderzeniowe. Posiada kilka laboratoriów. Jeśli mamy na myśli foteliki to można ich nazwać specjalistami w dziedzinie, jakim jest przeprowadzanie testów zderzeniowych.

Nasze foteliki Baby Tiger przechodzą testy zderzeniowe, przeprowadzane przez międzynarodowe instytucje. Oprócz tego bezpieczeństwo materiałów jest sprawdzane przez renomowane laboratoria. Poznaj Mali!

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Gdy wiesz już, jaki fotelik samochodowy kupisz dla swojego dziecka i masz pewność, że będzie on pasować do Twojej fotelu w samochodzie, pomyśl nad tym, jakie masz możliwości montażu.

Przy jakiej pomocy technologii zamontujesz fotelik dziecięcy w swoim samochodzie?

 • Na trzypunktowe pasy samochodowe,
 • przy pomocy dolnych zaczepów ISOFIX i pasa TOP TETHER.

Czym jest ISOFIX?

ISOFIX to system, który pozwala na szybkie zamontowanie fotelika samochodowego w aucie bez konieczności użycia pasów samochodowych. Dwa mocowania umiejscowione są pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela w samochodzie, z kolei dwa zaczepy są umiejscowione do podstawy fotelika. ISOFIX, ze względu na sposób mocowania, jest dużo sztywniejszym systemem niż pasy, które znajdują się w samochodzie. Dodatkowo foteliki z mocowaniem ISOFIX mają zaimplementowane wskaźniki poprawnego wpięcia fotelika, co znacznie zmniejsza możliwość jego nieprawidłowego montażu. Więcej na temat czym dokładnie jest ten system przeczytasz w naszym artykule „Czym jest ISOFIX?” .

 

TOP TETHER — co to jest?

Czym jest TOP TETHER? Jest to specjalny pas, który znajduje się jednym końcem w foteliku. Zaś drugi koniec przyczepia się do samochodu. Służy on zmniejszeniu przesuwania się fotelika wokół osi obrotu uchwytów ISOFIX w przypadku wypadku samochodowego.

 

Montaż na pasy samochodowe

Mimo że popularność systemu ISOFIX stale rośnie wciąż mocno popularne mocowanie na trzypunktowe pasy samochodowe. Powód jest prosty — nie wszystkie samochody mają w standardzie system ISOFIX. Dopiero w 1999 roku ustanowiono ISOFIX jako podstawowe wyposażenie w samochodach osobowych. Warto wspomnieć, że foteliki samochodowe, które można montować wyłącznie na pasy, są proporcjonalnie tańsze niż te z systemem ISOFIX. Należy jednak pamiętać na uwagę na odpowiednie naciągnięcie, umiejscowienie i zapięcie pasów – tutaj po prostu jest łatwiej popełnić błąd w momencie instalowania fotelika w samochodzie!

Jazda tyłem — co to jest RWF?

RWF, czyli z języka angielskiego rearward-facing, to zamontowanie fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy. Według testów, które przeprowadził Thomas Turbel (uważany za ojca rozwiązania przewożenia dzieci tyłem) w instytucie VTI, foteliki z RWF mają aż o 92% mniejsze ryzyko powstania obrażeń podczas kolizji. Wszystkie foteliki, które znajdują się w grupie ECE 0 oraz ECE 0+ można montować wyłącznie odwrotnie, jednak tylko część fotelików z grupy ECE I oraz II również ma możliwość wyboru co do montażu tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

Rekomenduje się, żeby dzieci przewozić tyłem do około 3-4 roku życia. Taki przewóz dzieci jest obowiązkiem m.in. w Skandynawii, która słynie z bardzo sztywnego podejścia co do kwestii bezpieczeństwa w transporcie. Co oznacza, że w praktyce oznacza to, że powinno się wybierać foteliki z kategorii ECE I/II, które można również zamontować je tyłem do kierunku jazdy.

 

Do, kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku samochodowym?

Fotelik samochodowy powinien być nie odłącznym elementem w każdym samochodzie do momentu osiągnięcia przez dziecko wymaganego wzrostu, jakim jest 135 cm. Po osiągnieciu takiego wzrostu dziecko może podróżować na tylnej kanapie samochodu, przypięte pasami bezpieczeństwa samochodowymi. Wyższe dzieci mogą również odbywać podróż z przodu, na miejscu pasażera, dopiero gdy osiągną wzrost 150 cm. Przewożenie bez fotelika dziecka, które nie są tak wysokie, jakie są podane limity co do wzrostu, jest karane mandatem. Dodatkowo należy pamiętać, że jest to niebezpieczne i może skończyć się tragedią podczas zderzenia.

Fotelik samochodowy – jaki będzie najbezpieczniejszym wyborem?

Każda mama i tata powinien mieć świadomość, że dla najmłodszych i najmniejszych dzieci jedyną bezpieczną możliwością odbywania podróży są foteliki, które umożliwiają jazdę tyłem do kierunku jazdy — czyli  wcześniej wspomniane RWF. Dają one dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, niż klasyczne FWF (forward-facing). Oprócz tego foteliki z klasy ECE 0 i ECE 0+ wyposażone są w specjalnie przystosowane wkładki dla niemowlaków. Które umożliwiają jeszcze dokładniejsze oraz lepsze dopasowanie fotelika do wzrostu małego dziecka.

Na podstawowe foteliki, które montowane są przodem do kierunku jazdy, takie jak np. fotelik Mali, najlepiej przejść dopiero w momencie, kiedy dziecko skończy 3. lub 4. rok życia. Innowacyjnym rozwiązaniem mogą być też produkty, takie foteliki z kategorii 0-36 kg. Które umożliwiają transport dziecka tyłem nawet w momencie, kiedy waży 18. kilogramów. Dzięki temu kupuje się bezpieczny model, który może być wykorzystany na wiele lat.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że absolutnie wykluczone jest korzystanie z fotelika, które były używane w momencie kolizji. Nawet w przypadku niewielkiej stłuczki należy model danego fotelika jak najszybciej wymienić. Podczas gdy policja wypełnia protokół zgłosić, że w aucie w trakcie zderzenia był fotelik. W zależności od rodzaju ubezpieczenia, a także gwarancji producenta, foteliki powypadkowe zwykle wymienia się na nowe.

Foteliki samochodowe — wybieraj je rozważnie!

Teraz po przedstawieniu najważniejszych rzeczy wiesz jak wybrać fotelik samochodowy. Jak długo dany model użytkować, jak poprawnie umieścić fotelik w swoim aucie, a także wiesz co oznaczają dane terminy, takie jak RWF, TOP TETHER oraz ISOFIX. Wiesz co oznacza certyfikat ADAC oraz czym szczególnie powinno się kierować przy wyborze fotelika. Należy pamiętać, że decyzja o wyborze fotelika dla dziecka ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia komfortu ale też i bezpieczeństwa malucha. Dlatego też nie warto w tym przypadku szukać kompromisów i półśrodków. Dobry, testowany fotelik może bowiem uratować zdrowie i życie Twojego małego dziecka!

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Stiftung_Warentest, 10.07.2020 r.

[i] http://osiemgwiazdek.blogspot.com/2016/03/o-historii-fotelikow-sow-kilka.html

 

 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *