Co to jest ISOFIX ?

Jeśli aktualnie zastanawiasz się nad zakupem fotelika samochodowego lub przymierzasz się do takiego wyboru, na pewno natknąłeś się na takie określenie jak ISOFIX.

Jeśli zamierzasz wybrać fotelik samochodowy lub przymierzasz się do tego zadania, na pewno spotkałeś się z określeniem ISOFIX. W obecnych czasach większości produktów zawiera w sobie informacje, że system ISOFIX znajduje się. Lecz nadal duża liczba rodziców nie wie, co dokładnie kupuje i w jaki sposób umiejętnie z tego korzystać. W tym krótkim lecz treściwym wpisie postaramy się zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące systemu ISOFIX.ISOFIX - Co tak naprawdę się pod tym kryje?

ISOFIX mówiąc wprost to International Organisation for Standardisation – ISO Fixture. Co tak naprawdę to znaczy? ISOFIX to nic innego jak rozwiązanie, które daje możliwość mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach w samochodach osobowych. Jeszcze paręnaście lat temu znany był jednostkom, chociaż w pierwszych autach pojawił się na początku lat 90. Standardem jest od ponad już 20 lat i przez duże grono ekspertów uważany jest za najlepszy na ten moment system montażu fotelików w samochodach.Jak to jest z tym ISOFIX ?

System ISOFIX jest dosyć prosty, ale tylko pozornie. Składa się on z dwóch uchwytów znajdujący się pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela. To, co wpływa na bezpieczeństwo to to, że uchwyty są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu. Daje nam to gwarancje, że w razie wypadku, fotelik przymocowany przy użyciu ISOFIX jest stabilnie i stale przyłączony do pojazdu. To właśnie odróżnia ISOFIX od tradycyjnego montażu – tylko do pasów samochodowych. Oczywiście mocowanie pasami nie jest złym rozwiązaniem, ale w momencie podróży z małym dzieckiem czyli niemowlakiem oraz maluchami o wadze mniejszej niż 18 kg, ISOFIX lepiej sprawdzi się w swojej roli. Ponieważ w tym przypadku waga dziecka nie stanowi oporu dla energii wytwarzanej podczas wypadku oraz kolizji samochodowej. Wykorzystanie ISOFIX jest zdecydowanie trwalsze, a do tego dobrze skonstruowany system zatrzasków daje to, że trudno jest nam niepoprawnie zamontować fotelik. Co w przypadku pasów zdarza się częściej niż rzadziej.Czy wszystkie foteliki i samochody są wyposażone w ISOFIX ?

Nie jest tak, że każdy samochód i każdy dostępny na rynku fotelik ma w sobie system. Należy pamiętać, że jeśli nasz samochód ma w sobie ISOFIX i kupimy model fotelika, który nie posiada ISOFIX-u, nie będziemy wstanie go zamontować przy wykorzystaniu tego systemu. Nie można też zainstalować fotelika z ISOFIX-em przy jego użyciu do samochodu, który nie posiada tego systemu. Dlatego ważne jest, aby auto, jak i fotelik muszą mieć system montażu ISOFIX, aby faktycznie można było z niego korzystać. Aktualnie większość producentów ma w swojej ofercie foteliki, które zostały wyposażone w ten system. Do tego wszystkie z nich zawsze można dodatkowo umieszczać w samochodzie też w klasyczny sposób – czyli przy pomocy pasów bezpieczeństwa.